průkaz původu

ano či ne ?


PP znamená "průkaz původu"Tento průkaz vám zaručuje , že jste si koupili plemeno takových vlastnostní a vzhledu, jaké jste si vybrali .  Průkaz původu obsahuje základní informace: tzn. :  plemeno,  pohlaví,  typ a barva srsti, datum narození, označení pejska - čip a tetovací číslo, kdo je chovatel,  kdo průkaz vydal, rodiče vašeho pejska a další 4 generace jeho předků včetně jejich zdravotních výsledků , výstavních úspěchů a  případně zkoušek.


zde si můžete porovnat, zda je vhodné si pořídit psího společníka s průkazem původu, nebo zda vám stačí bez PP

s průkazem původu

  1. štěňátko odchází k novému majiteli ve věku min.8. týdnů (veterinární zákon ) ANO
  2.        štěňátko odchází označeno mikročipem                                        ANO   
  3.        chovatele   je     možno dohledat a kontaktovat (registrovaná chovná stanice  ,registrace štěňátek u ČMKU )                                                 ANO
  4.        je uzavřena smlouva o koupi štěňátka  ANO
  5. rodiče štěňátek obvykle mají  vyšetření na dědičné nemoci                           ANO
  6.        štěňátko má doložený původ do 4 -té generace ( rodiče - prarodiče )             ANO 

bez průkazu původu

  1. štěňátko odchází k novému majiteli ve věku min.8. týdnů (veterinární zákon ) NE    ( obvykle dříve, aby se nezvýšily  náklady na odchov )
  2. štěňátko odchází označeno mikročipem                                              NE              ( zvýšily by se náklady na odchov )
  3. chovatele je možno dohledat a kontaktovat  ( není registrovaná chovná stanice  ,chybí jakákoliv registrace štěňátek  )                                    NE                 
  4. je uzavřena smlouva o koupi štěňátka  NE   
  5.  rodiče štěňátek obvykle mají vyšetření na dědičné nemoci     ( zbytečné náklady )          NE    
  6. štěňátko má doložený původ do 4 -té generace ( rodiče - prarodiče )                NE    

Pozor na podvodníky !!!

Pro názornost zde přikládám  průkaz původu mé fenky.  Takto vypadá originální průkaz původu.  Je  vydán ČMKU - Českomoravskou kynologickou Unií                                                                           https://www.cmku.cz/

 

pod ČMKU patří všechny ostatní svazy . Tyto průkazy původu psů jsou opatřeny logem ČMKU a FCI . Dále jsou opatřeny příslušnými razítky plemenných knih a podpisy. FCI je Mezinárodní kynologická federace . Česká republika je členem FCI a podle pravidel FCI je řízen chov jednotlivých plemen.

Pokud si kupujete pejska s PP, zkontrolujte si pečlivě, zda má PP všechny náležitosti. Může se stát, že se průkaz původu nestihl vystavit do dovršení věku 8 týdnů štěněte. Pak je chovatel povinný uvést v kupní smlouvě skutečnost, že průkaz původu bude dodán majiteli štěněte ihned po zhotoven 

Na této fotografii je PET PASSPORT což je mezinárodní očkovací průkaz zvířete v domácím chovu a v žádném případě to není Průkaz původu.

Zkratka PP neznamená Pet Passport, očkovací průkaz ani kupní smlouvu.. 

Podvodníci a množitelé psů bezPP často Pet Passport vydávají za Průkaz původu. Nezkušený zájemce o štěňátko  nemá šanci tyto skutečnosti rozlišit, protože v Petpassportu je také uvedeno  jméno, plemeno , datum narození a číslo čipu . Co však chybí jsou rodiče a prarodiče štěňátka.  Zde vidíte, jak vypadá Pet Passport uvnitř.

Dejte si na to opravdu pozor. I když...málokterý množák vám dá ke štěněti Petpassport. Jsou to další náklady navíc, vystavení Pet passportu  totiž stojí okolo 200,- kč. Také zde musí být uveden i kod  mikročipu a čipování psa vyjde na zhruba 700,- kč.  

Na internetu jsou i inzeráty, že vám za určitý obnos vyrobí PP - takto vystavený průkaz původu má charakter podvodného jednání.  



obhajoba chovu psů bez průkazu původu je v těchto ukázkách dalo by se říci ještě  úsměvná , mnohem horší jsou praktiky profesionálních podvodníků ,  z těch už opravdu  přechází mráz po zádech.....................


Upřímně. Cena za psího kamaráda, který Vám do života přinese spousty radostí, zážitků a hlavně celoživotní přátelství, je naprosto nevyčíslitelná. A jestli máte nebo jste měli psa, dáte nám za pravdu.

Pokud ovšem opravdu tolik chcete své vysněné plemeno, tak si na pejska ušetřete a kupte si jej s PP. Nízká částka s sebou bohužel nese riziko, že parametry chlupáče nebudou takové, jaké jste si vysnili nebo že bude nemocný. Množitelé totiž prodávají štěňátka neočkovaná, po nemocných rodičích a tak se vám může stát, že budete první měsíce se psím miminem trávit u veterináře.

Nezapomínejte ale na to, že pořizovací cena štěňátka je jen zlomek toho, co za pejska celkem utratíte. Čekají vás výdaje za veterináře, krmivo, pamlsky, hračky a psí výbavu. Proto je důležité zvážit svoje celkové finanční možnosti a i podle toho vybírat správné plemeno.

Osvícení milovníci psů si proto své čtyřnohé kamarády berou raději z útulků. To je totiž jediný způsob, jak snížit poptávku po štěňatech, a tím zamezit byznysu množitelů. 


ještě jedna zajímavost ......inzeráty na prodej psů bez PP obvykle zní :                              prodám štěně bez PP po rodičích s PP

Většinou množitelé plamenně obhajují svůj chov "bezpapíráků" , ale jedním dechem se chlubí "papírovými" psy ?  ........ tak jak to tedy je ? 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky